Re: §52 c. změna na dohodu nelze?

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Re: §52 c. změna na dohodu nelze?

Příspěvekod admin » pát lis 27, 2009 11:21 am

Dorý den dostal sem výpověď §52 c z důvodu reorganizace a náleží mi odstupné tří platů.Chtěl sem se se zaměstnavatelem dohodnout na dvou platech a dřívějším datumu.Představa byla taková,že dají odstupné dva platy z kterých se,ale neplatí sociální a zdravotní.Účetní to ,ale odmítla s tím, že nelze sjednat ani dohodou dva odstupné platy ,že po nich pude sociálka atd.Má pravdu :?: Nabízené dvě mzdy už nejsou pro mě vůbec výhodné a v podstatě bych tratil celou polovinu původního odstupného.
--------------------------------------

tomason píše:Dorý den dostal sem výpověď §52 c z důvodu reorganizace a náleží mi odstupné tří platů.

Ano a dvouměsíční výpovědní lhůta po kterou máte právo na plat. Celkem máte tedy jistý příjem 5 platů.

tomason píše:Chtěl sem se se zaměstnavatelem dohodnout na dvou platech a dřívějším datumu.Představa byla taková,že dají odstupné dva platy z kterých se,ale neplatí sociální a zdravotní.Účetní to ,ale odmítla s tím, že nelze sjednat ani dohodou dva odstupné platy ,že po nich pude sociálka atd.Má pravdu :?:

Odobný problém je řešen například v dotazu viewtopic.php?f=4&t=23
V principu můžete uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru bez udání důvodu ke kterémukoliv dni. Mužete se dohodnou na vyplacení specíální odměny v platu a nebo odstupné (výši uvedete do dohody - tomuto zákon nijak nebrání)

Výňatek se zmíněné odpovědi:
Zdanění podléhá odstupné i odměna, v případě odstupného nemusíte platit za sociální a zdravotní pojištění. V případě odměny tuto povinnost máte, takže "v čistém" dostanete o několik tisíc korun méně, než kdyby Vám zaměstnavatel vyplatil klasické odstupné. Zaměstnavatel může při ukončení dohodou vyplatit i nižší odstupné než tříměsiční, ale nesmí být v důvodu rozvázání pracovního poměru udána reorganizace, nadbytečnost, rušení pracovního místa apod. (minimální 3 měsíční odstupné u dohody se vztahuje pouze na tyto případy). Doporočujeme neuvádět důvod žádný. Více informací o můžete nalézt na http://www.propusten.cz/cms/propusten/info/dohoda.html
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm

Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků