Dobrý den, situaci jste vyhodnotil správně. Vaše přítelkyně žádným způsobem pracovní poměr nerozvázala a po ukončení neschopenky má právo vrátit se do práce a pobírat mzdu. Pokud pro ní nemá zaměstnavatel práci, je to problém na straně zaměstnavatele a je na něm aby situaci řešil. Možnosti jsou logicky dvě. Buď propustí novou zaměstnankyni a Vaše přítelkyně bude dále vykonávat stejnou práci jako před nemocenskou a nebo se rozhodne ukončit pracovní poměr s Vaší přitelkyni. V takovém připadě by se jednalo buď o výpověď ze strany zaměstnavatele s 2 měsíční výpovědní lhůtou + minimálně 3 měsíční odstupné, nebo by se dohodnul s přítelkyní na okamžité ukončení a je na Vaší přítelkyní na jakou výši odstupného by v takovém případě přistoupila.
Doporučujeme následující postup:
1. Pokus o dohodu: Oznámit zaměstnavateli, že ode dne ..... ukončujete nemocenskou a tu skutečně ukončit. Setrvávání na nemocenské problém dlouhodobě neřeší, můžete však projevit dobrou vůli a zaměstnavateli poskytnout několik dnů k vyřízení celé situace.
2. Zajištění důkazu: Pokud zaměstnavatel nebude tento stav akceptovat, dostavte se po ukončení neschopnosti do práce. Dopuručujeme vzít svědka, který případně dosvědčí, že Vám zaměstnavatel neumožnil pracovat (např. Vás výslovně poslal domů s tím že pro Vás nemá práci).
3. Předejte zaměstnavateli dopis (dopuručeně, nebo si nechte potvrdit přijetí), ve kterém uvedete, že (i přes příkaz zaměstnavatele) jste stále v zaměstnanckém poměru a trváte na tom, aby vám vyplácel mzdu.
4. Pokud zaměstnavatel mzdu nevyplatí, obraťte se na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu pro zaplacení dlužné mzdy. Pokud budete potřebovat pomoc s podáním, můžeme Vám zprostředkovat pomoc právníka.
Obdobný problém je také řešen v dotazu:
viewtopic.php?f=4&t=1969